Matjesill med brynt smör

Så enkelt men så gott... Matjesill med enkla tillbehör fungerar klockrent till midsommar.

Du behöver

Receptet är för 2-4 personer.

  • 125 g avrunnen matjesill (1 burk 200g)
  • 4 salladsblad
  • 2 kokta ägg
  • 1/2 rödlök
  • 5 cm gurka
  • 50 g smör
  • svartpeppar

Gör så här:

Skär sillen i bitar. Skölj salladen och lägg dem i botten på serveringsskålen. Skala och finhacka de koka äggen och lägg dem på salladen. Finhacka löken och gurkan och strö den över äggen. Lägg upp mattjesillen ovanpå äggen.

Smält smöret i en kastrull på medelhög värme. Låt smöret bli så varmt att det börjar få en ljust brun ton. (Passa smöret noga hela tiden!) Lyft av från värmen, skumma smöret och häll det varma smöret över sillen just vid serveringen.

Strö gärna lite grovmalen svartpeppar över sillen.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt



Baka med rabarber

Älskade rabarber!

Nu börjar rabarberstjälkarna sträcka sig stolt ur jorden och vi vill bjuda alla på rabarberkaka! Fram med långpannan bara.

Rabarberns uppfriskande syra bryter fint i söta desserter. Smulpaj är snabbaste vägen till njutning, och varför anstränga sig mer när det blir så gott med så enkla medel? Smaksättningen varierar vi gärna med kardemumma. Rabarberpaj med havretäcke blir en välkommen variation som många föredrar framför den vanliga smulpajen. Oslagbart när man vill bjuda många är att använda långpannan och göra en härlig rabarberkaka. Till det serverar vi förstås vaniljsås!

 smulpaj.se

Enkel helglyx

Festpotatis till helgen

Helgmiddag med klass ordnar du lätt med pepparrotspotatis i ugn!

helgmenyn.se

Hembakta bullar

Bulla upp!

Finns det något bättre än nybakta bullar? Baka mandelbullar med citron, häll upp ett stort glas mjölk och förgyll vilken dag som helst.

bakabullar.se


Buffé

Planera sommarens buffé

Buffé är en avslappnad bjudform som ger mycket valfrihet. Säsong för sparris - vi bjuder på buffévarianter som sparris med parmesan eller parmaskinka!

Du nalkas ljuva sommar, med studentfester, skolavslutning och bröllop. Vem vill stå mer än nödvändigt vid spisen då? Enkla tillbehör som färskost, marinerade vita bönor eller ajvarröra kan stå färdiga i förväg, liksom ostpaj.

På buffén kan alla hitta något att tycka om. Klassiker som potatissallad och inkokt lax går alltid hem. Komplettera med focaccia och goda ostar - festen är i land!

 buffemat.se


Frukostbullar

Tunna vetekakor Frasiga frallor i all ära, men ibland behöver man vakna riktigt mjukt! Tunna, mjuka vetekakor med ost kan aldrig vara fel!

Glassrecept

Chokladglass Med glassmaskin gör du enkelt den allra godaste glassen. Hemlagad chokladglass kan ingen motstå!
Prenumerera direkt! Gratis!

Risotto

Risotto med fänkål och ruccola Risotto ger festkänsla men går lika bra att laga mitt i vardagen. Glöm inte att använda riktigt smakrik ost! Låt pepprig ruccola och fänkål sätta smak.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...